Editörden

Osmanlı’nın ilk oğrenci dergisi olan Numune-i Terakki’nin ilk sayısı 7 Nisan 1887’de Mehmet Nadir Bey, okulumuzun oğrencileri ve mezunlarının katkılarıyla yayınlanmıştır. Dergi gelişmişlik örneği anlamında kullanılan ismini tam anlamıyla karşılamıştır. Her ne kadar ağırlıklı olarak lise oğrencileri tarafından çıkarılsa da gerek Mehmet Nadir’in batıda makaleleri yayınlanan ilk Osmanlı matematikçisi ve döneminin en iyi sayılar teorisyeni olması, gerekse de okulumuzun temelini oluşturan Numune-i Terakki Mektebi’nin eğitim seviyesi ve sisteminin dönemine gore çok daha modern ve bilimsel olması nedeniyle dergi iyi bir yayın kalitesini yakalamıştır. Dergide okulda oğretilen bilimlere ağırlık verilmiş ve derslerde öğretilenlere yardımcı bir kaynak olmakla birlikte aynı zamanda oğrencilerin bu konularda yeni ufuklara açılabilmesi amaçlanmıştır. Zaman zaman da bu dergide bulunan kimi yazılar doneminin Tercüman-ı Hakikat gibi onemli gazetelerinde de tekrar yayınlanmıştır. Buradan da anlaşılabileceği uzere derginin öğrenciler dışında da ciddi bir okuyucu kitlesi mevcuttur. Yayın hayatına 27 Mart 1888’de çıkan dokuzuncu sayısıyla veda eden Numune-i Terakki’yi yayınladığımız bu onuncu sayıyla günümüze taşımayı ve devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Aradan 122 yıl gecmesine rağmen dergi hala değerlerini korumaktadır. Bu sayıyı cıkarırken derginin ilk cıkarıldığı zamanki amacını goz onunde bulundurarak, lise eğitimi duzeyinde oğrenilen bilgilerle anlaşılabilecek ve mevcut bilgilerimizin biraz olsun ötesine gidebileceğimiz yazılar yazmaya çalıştık. Yazıların bilimselliğinin belli bir seviyeyi yakalaması için ise ağırlıklı olarak okulumuzun mezunlarından oluşan bir danışma kurulu kurduk. Bize ayırdıkları vakit ve harcadıkları emek icin hepsine minnettarız. Aynı zamanda Numune-i Terakki dergisi o dönemde büyük bir açığı kapamaktaydı. Bugün de okulumuzda fen ağırlıklı bir eğitim verilmesine ve kültürel anlamda bir çok etkinlik olmasına rağmen bilimsel etkinlikler acısından çok büyük bir açık mevcuttur. Bu mirasla bunun biraz olsun telafi edilmesini ve sonunun yüz yirmi iki yıl oncesi gibi olmamasını umuyoruz. Ayrıca eğer bu oluşumun etkileri okulumuzun dışına da sıçrayabilirse bu da oldukça sevindirici bir gelişme olacaktır.

Ayrıca destekleri icin müdürümüz Adnan Ersan’a, Alman Bolüm Başkanımız Dr. Volker Schult’a, baş müdür muavinimiz Atakan Alan’a, müdür yardımcılarımız Necati Şolt ve Metin Kuş’a, İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’na ve Ş. Levent Deniz’e, katkıları için Ahmet Ürkmezgil ile Yaşar Bozatlı’ya ve daha burada ismini anamadığımız emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

İstanbul (Erkek) Lisesi’nin ve bu derginin var olmasını sağladığı icin Mehmet Nadir’i saygıyla anıyor; bu sayımızı çok yönlü kişiliği ve çalışma hayatıyla dikkat çeken, matematikçi, gazeteci, çevirmen, pedagog, eğitimci Mehmet Nadir Bey’e adıyoruz.

Yayın Kurulu Adına

Barış Paksoy

numuneiterakki [at] yahoo.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s